Kolekcja do 1000zł?

Kolekcja do 1000zł?

Przeglądając internet bardzo często trafiamy na pytania: “Jaki zegarek do 1000zł”, “Który zegarek warto kupić”… Odpowiedzi jak zwykle jest wiele, ale czy da się stworzyć kolekcję zegarków w tak skromnym budżecie? Sprawdźmy! Z góry jednak ostrzegam! Ten artykuł jest głównie ukłonem w stronę osób zaczynających swoją przygodę z kolekcjonerstwem.

Zacznijmy od podstaw. Zadajmy sobie więc pytanie, jakie funkcje powinna spełniać nasza mikro-kolekcja? Myślę, że najbardziej słusznym podejściem będzie podejście czysto praktyczne. Większość osób potrzebuje tak naprawdę 3 typów zegarków: zegarek na co dzień, zegarek sportowy oraz zegarek wizytowy.


Zegarek na co dzień
Taki zegarek powinien posiadać kilka cech – powinien być wytrzymały,  wodoszczelny oraz uniwersalny pod względem designu.

Seiko 5 – cena ~400zł

Bez Seiko by się nie obyło! Seiko 5 to już kultowa seria zegarków Seiko. Większość modeli wyposażona jest w popularny automatyczny mechanizm 7s26 (typowy wół roboczy). Masywne stalowe koperty, chronią mechanizm przed niechcianymi incydentami. Wybór modeli jest tak olbrzymi, że nie mogłem się zdecydować, który model wybrać – finalnie i tak wiadomo, że każdy ma swoje upodobania. Ja wybrałem model SNK361 z uwagi na prosty design oraz czarną czytelną tarczę. Zachęcam was do poświęcenia dłuższej chwili i zapoznanie się z innymi modelami z serii Seiko 5.

 

Seiko 5 SNK361
SNK361

 

Zegarek sportowy

Powinien cechować się zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz wyższą klasą wodoszczelności niż zegarek codzienny. W tej kategorii zdecydowanie królują zegarki kwarcowe. Mechanizmy kwarcowe nie są tak podatne na wstrząsy, są dokładne i w porównaniu do zegarków mechanicznych, praktycznie bezobsługowe.

Casio G-shock – cena ok 300zł

W tej części nie mogło zabraknąć Casio, nie byle jakiego bo mowa o kultowej już serii G-shock . Zdecydowany król w tej kategorii! Tutaj nie musiałem się długo zastanawiać, obydwa modele są wytrzymałe jak VW Golf czy Passat…

 

DW-6900 oraz DW-5600
DW-6900 oraz DW-5600

 


oraz zegarek “niespodzianka”
Casio MDV-106

MDV-106
MDV-106

 

Zegarek garniturowy

Będzie to prawdopodobnie najrzadziej użytkowany zegarek z całej trójki – co wcale nie oznacza, że najmniej istotny. Wręcz przeciwnie! Ze swojego doświadczenia wiem, że paradoksalnie to właśnie ten zegarek będzie miał dla Ciebie największą, sentymentalną wartość. Będzie Ci towarzyszył podczas najważniejszych wydarzeń w Twoim życiu – ślub, chrzciny, wyjątkowe święta rodzinne czy nawet pogrzeby.  “Garniturowiec” powinien być dyskretny! Tutaj idealnie pasuje zasada “im mniej tym więcej”. Zegarek garniturowy z uwagi na jego funkcje nie musi być przesadnie wytrzymały czy wodoszczelny (z drugiej strony każdy z nas wie jak wygląda Polskie wesele ;-)), ale trzymajmy się wspomnianej wcześniej zasady.

Mój wybór pada na zegarek vintage. Zegarki vintage mają to “coś”, pewną unikalność, historie które czynią go wyjątkowym –  idealnym na specjalne okazje.

Zegarek Vintage – cena ok ~300zł

Tissot Cal. 27

 

Autor: Michał Kozłowski

Udostępnij


Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o